1. Uus näitus “Järvamaa maastikud” ajakeskuse taevakorrusel

Uus näitus “Järvamaa maastikud” ajakeskuse taevakorrusel

10. juuli 2023

Paide vallitorni taevagaleriis on avatud Paide juurtega kunstniku Eva Jänese näitus „Järvamaa maastikud“. Näituse kohta on mõtted kirja pannud kunstiteadlane Maire Toom. “Eva Jänes on taaskord jõudnud oma maalidega lapsepõlve linna. Paide Vallitorni kõige kõrgemal korrusel on avatud ta 20 maalist koosnev näitus. Esitus mõjub terviklikult. Seekordsel näitusel on kunstnik leidnud ainet kahest valdkonnast – loodusest ja noorusaja mälestustest. Siin on Järvamaa suvine loodus oma roheliste heinamaade, siniste ojade ja väikeste metsajärvedega. Maalimislaad on pehme, otsekui paitav, tundlikult valguspeegeldusi jälgiv (Rohelised niidud, Peegelduv põõsastik). Ent loodusmotiiv võib anda tõuget ka müstilisemateks lahendusteks, kutsudes vaatajat vaimuilma radadele. Kui ta on valmis andma oma fantaasiale ruumi võib ta näha nii veehaldja kuju võtvat purskavat allikat kui ka aimatavat teispoolsust (“Lumepilv hingedepäeval”) ning mõtlema kaasa legendile (“Järvamaa loomine”). Oma selle näituse loodusmaalides kasutab kunstnik vaid leebet deformatsiooni, et säiliks võimalikult ehe emotsioon.

Eva Jänese vabaloomingule tervikuna on aga omasem eneseväljendus geomeetriliste kujundite kaudu. Detailselt väljajoonistatud jutustusi siit ei leia. Sellise väljenduslaadini jõudmine on kulgenud igati loogilist rada pidi. Juba kunstiinstituudi päevil sai talle omasemaks suurt üldistust eeldav monumentaalmaal. Selles valdkonnas valminud arvukaist töödest on erilist tähelepanu pälvinud 1978.a. valminud tolleaegse Põdrangu sovhoosi saali kujundus oma hoogsa ja jõulise taimornamentika stilisatsiooniga. Nii on igati ootuspärane, et kui kümme aastat hiljem muutus kunstniku peamiseks tegevusalaks vabalooming, süvenes ta üha enam geomeetriliste pindade-rütmide ja värvilahenduste abstraktsesse ja üldistusjõulisse maailma. See vormi- ja värvimäng, mis kunstniku kätt ja silma juhib, lähtub aga alati kindlast mõttest ja emotsioonist. Vaatajale on esmaseks teejuhiks tööle pandud pealkiri. Ja edasine jääb juba tema otsustada kas ja kuipalju lubab ta oma kujutlusvõimel kaasa minna kunstniku poolt pakutavaga või tekivad tal hoopis teistsugused ja võimalik et mitte vähem huvitavad mälupildid. Nii pole ka Eva Jänese omaaegse Paide meenutustest sündinud maalides konkreetset äratuntavust, on vaid värvide-rütmide maailm. Ja see maailm on värviline, täis erinevaid meeleolusid, soove, unistusi, pürgimusi. Mõnikord on valdavalt rõõmsavärvilisse koloriiti sekkunud ka rasked mustad pinnad… Aga kes teab, ehk on nad siin hoopis selleks, et erksad värvid pääseksid paremini mõjule (nagu see on ju ka mälestustega). Ent see on vaid üks võimalik lähenemisnurk. Hoopis teistele radadele võib jõuda kui lähtuda kunstniku poolt pakutud arhitektuurile viitavast vihjest – Albus Lapis (selle valdkonna kõige ilmsemaks esindajaks on maal “Hüljatud paemurd”).

Mõnikord on huvitav otsida ja leida näituselt üks töö, mis antud hetkel kõige enam kõnetab. Minu jaoks sai selleks lihtsa pealkirjaga maal “Aravete”. Harmooniline kompositsioon, tundlikult helklevad, üksteisest läbikumavad maalipinnad kutsuvad kaasa. Aga kui meenutada äsjast suursündmust, siis saab siingi öelda “mina otsin ja sina otsid, igaüks leiab oma”, sest nii kunst kui kunsti vaatamine on vaba, loominguline tegevus. ”

Väljapanek jääb avatuks kuni 6. augustini. Külastamisvõimalus Ajakeskuse Wittenstein lahtiolekuaegadel E-P kell 10.00 – 18.00. Rohkem infot +372 58502001