1. Wittensteini tegevusmuuseumis avatakse vööde näitus

Wittensteini tegevusmuuseumis avatakse vööde näitus

7. mai 2023

Ajakeskuse Wittenstein/Järvamaa muuseumi juures tegutseva  Järvamaa rahvarõiva nõuandekoja eestvedamisel saab lehekuul Paides näha värvikirevat Eesti rahvakunsti. 9. mail (teisipäeval) algusega kell 14.30 avatakse Wittensteini tegevusmuuseumis (Tallinna tn 9 ja 11) näitus „Naiste kirivööd, meeste vööd“. Eesti rahvapärased vööd kuulusid nii naiste kui ka meeste rõivastuse juurde ja nende valmistamisel kasutati erinevaid materjale ning erinevaid tehnikaid. 9. mail avatavas väljapanekus on esindatud Järvamaa muuseumi varasalvest pärinevad vööd. Lisaks saab näha nõuandekoja kirivöö tegemise kursusel osalenute lõputöid.

Vööd on Eesti rahvakunsti üheks omapärasemaks ja ühtlasi ka arvukamaks esemeliigiks. Vööde ja paelte rohkuse tingis nende küllaltki erinevad kasutamisviisid, üldine kudumisoskus ja siit tulenev vöö- ja paelaliikide mitmelaadsus, ornamendi värvi- ja variandirohkus. Rõivastuse üksikosadest on vööd arvatavasti ühed vanemad. Nende tähtsaimaks ülesandeks oli rõivaste kinnitamine, olid nad ju oluliseks väikedetailiks nii igapäevase kui ka piduliku rõivastuse juures. Vöö külge kinnitati omakorda tarbeesemeid ja ehteasju. Keha toetamise funktsioon seostas vööd rahvameditsiiniga. Vöödel ja paeltel oli rituaal-  ja kinkeesemetena kindel koht Eesti rahvatraditsioonis, mille tõttu vööd kujunesid eesti käsitöö- ja rahvakuntsitoodete silmapaistvaks esemeliigiks.

Väljapanek jääb avatuks kuni 31. maini. Külastamisvõimalus muuseumi lahtiolekuaegadel K-P kell 10.00 – 18.00. Teistel aegadel eelneval kokkuleppel.

Lisainfo

Ründo Mülts

SA Ajakeskus Wittenstein/Järvamaa muuseum

56682165