15. jaanuaril (kolmapäeval) algusega kell 16.30 avatakse Paides Wittensteini tegevusmuuseumis (Tallinna tänav 9/11) rahvusvaheline näitus „Sinna ja tagasi. Liivimaalaste palverännud keskaegses Euroopas“.
Keskaegseid palverändureid kannustasid teele minekul usulised motiivid, tänapäeva palverändurid on pigem ilmalikud ning neid ajendab teekonda ette võtma soov pääseda eemale argielu rutiinist, avastada uusi paiku ja kogeda looduse ilu. Kuid selle välise teeloleku kõrval pakub palverännutee inimesele ka sisemist rännakut, mõjutab vaimselt. Ilmselt just siin on põhjus, miks palveränd kogub järjest enam populaarsust. Eestis on kolm palverännuteed, millest kaks on juba ühendatud Euroopa kultuuriteede võrgustikuga.
Sarnaselt muu Euroopaga kuulus palveränd ka Liivimaal keskaegse eluolu juurde. Siit mindi nii kaugel kui ka lähedal asuvatesse pühapaikadesse, võõrsilt tulnud palverändurid külastasid omakorda siinseid rohkem või vähem tuntud kohti Vastseliinast Kastre linnuseni. Kõik see jättis omaaegsesse ainelisse kultuuri erinevaid jälgi, alustades kunstiteostest ja argiesemetel kasutatud sümboolikast ning lõpetades palverändurite rõivaste ja reisilt kaasa toodud suveniiridega. Käesolev näitus võtab kokku keskaegse Liivimaa asjaomase ainese, tuues avalikkuse ette lõviosa Eestist-Lätist teadaolevatest palverännuga seotud leidudest ühes kirjaliku-kunstilise pärandiga. Selle tulemusena selgub, et meie isiklikust vagadusest kantud palverännukultuur oli seniarvatust oluliselt rikkam nii käidud kohtade kui ka palverännupraktikate poolest.
Näitusel olevad eksponaadid pärinevad erinevatest Eesti- ja Läti mäluasutustest: Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogu, Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Rahva Muuseum, Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituut, Tallinna Linnamuuseum, Tartu Linnamuuseum, Pärnu Muuseum, Cēsise ajaloo- ja kunstimuuseum, Riia ajaloo ja meresõidu muuseum, Turaida muuseum-kaitseala, Mecklenburg-Vorpommerni liidumaa kultuuri- ja muinsuskaitseamet.
Näituse kuraatoriks on arheoloog ja Tallinna Ülikooli vanemteadur Erki Russow. Kujundustööd tegi Villu Plink ja Jaana Ratas (graafiline disain).
Väljapanekut saab külastada Wittensteini tegevusmuuseumi lahtiolekuaegadel K-P kell 10.00 – 18.00. Teistel aegadel etteteatamisel. Näitusele pääseb muuseumipiletiga.
Näituse raames pakub muuseum ka eriprogrammi:
25. jaanuaril kell 13.00 kohtumine näituse kuraatori ja arheoloogi (PhD) Erki Russowiga.
8. veebruaril kell 13.00 kohtumine ajaloolase ja Tallinna ülikooli vanemteaduri (PhD) Inna Põltsam-Jürjoga.
15. märtsil kell 13.00 kohtumine ajaloolase ja Tartu Ülikooli kunstiajaloo professori (PhD) Anu Männiga.
Näitus „Sinna ja tagasi. Liivimaalaste palverännud keskaegses Euroopas“ jääb Wittensteini tegevusmuuseumis avatuks kuni 31. märtsini.
Ründo Mülts
SA Ajakeskus Wittenstein/Järvamaa muuseum
56682165