fbpx

Hoiame traditsioone ja suurendame oma väge!

Tänavu tähistame „Eesti Vabariik 100“ raames jüriöö ülestõusu 675. aastapäeva. Plaanis on ühine ettevõtmine kaitseliidu, Pärnu muuseumi, Eesti Maaelu Muuseumi ja SA Virumaa Muuseumitega. Tahame saata Paide vallitornist tõrvikute märgutule nelja suunda 100 km kaugusele: Tallinna, Pärnusse, Tartusse ja Rakverre. Selleks vajame üle 3000 vabatahtliku tulehoidja, kes väärtustavad meie ajalugu. Ürituse eesmärk on hoida traditsioone ja tähistada ühiselt esivanemate tähtsamat püha, uue alguse püha – jüripäeva; elustada vanade eestlaste tavasid ning suurendada eesti rahvuse sisemist väge.

Varasem maahingamispäev oli kevade ja kevadtööde algus, tähistas uue elu algust. Juba muinasajal tähistati seda karjalaske- ja künnipäevana, tehti lõket ja lärmi, peletades nii tumedaid jõudusid eemale.

Kuni 19. sajandi alguseni oli meie esivanematel ainult üks päev vabadust aastas: jüripäeval tohtis talupoeg mõisniku juurest teise mõisniku teenistusse minna. Täna tähistame jüripäeva kui vabaduse ja võidu päeva.

Jüripäev on maarahva päev. Aga ka linnas elades peame me meeles pidama talupojatarkust ja oma päritolu. Teeme seda jüripäeval Paides!